מה הידרולוג עושה? ולאילו תכונות הוא נדרש

מה הידרולוג עושה? ולאילו תכונות הוא נדרש

להידרולוגים יש תפקיד מכריע בניטור וניהול המים לאורך מחזור המים. העבודה שהם עושים חיונית לשמירה על איכות וזמינות המים. חיוני להבין מה עושים הידרולוגים ואת הכישורים הקריטיים הדרושים כדי לקבוע אם קריירה של הידרולוג עשויה להיות הדרך בשבילך. במאמר זה, אנו דנים בשאלה 'מה עושה הידרולוג?', מראים היכן הם עובדים, מספקים תובנות לגבי הפיכתם להידרולוגים ומפרטים את השכר הממוצע וסביבת העבודה שלהם.

מה עושה הידרולוג?

הידרולוגים חוקרים את התפוצה והמאפיינים של מים תת קרקעיים ושטחיים. הם מודדים את כמות ואיכות המים לאורך מחזור המים, בין אם בנהרות, אגמים, מי סערה או מאגרי מים. לאחר מכן נתחו את הממצאים שלהם ופתחו אסטרטגיות לשמירה ושיפור איכות וזמינות המים. הידרולוגים עובדים לעתים קרובות לצד מדענים אחרים, כגון מדעני סביבה, כדי לשמר ולשפר את הסביבה.

ישנם שני היבטים מרכזיים לתפקידו של הידרולוג. הראשון הוא המחקר והניתוח שהם מבצעים כדי לנטר ולהעריך את גופי המים. זה כולל שימוש בציוד חישה מרחוק ותוכנות מחשב מורכבות כדי לפרש את הנתונים שלהם. החלק השני בתפקידם כרוך בשימוש במומחיותם כדי לפתור בעיות זמינות מים או איכות. הם עשויים לעבוד עם פקידי ציבור, קובעי מדיניות ומדענים אחרים כדי להגן ולשמור על אספקת המים.

היכן עובדים הידרולוגים?

סביבת העבודה של הידרולוגים משתנה לעיתים קרובות. אנשי מקצוע אלה עובדים בדרך כלל במשרדים, במעבדות ובכיתות, כאשר גם עבודת שטח נפוצה. כאשר עובדים בשטח, הידרולוגים משתכשכים לעתים קרובות לתוך גופי מים, כגון אגמים או נחלים, כדי לאסוף דגימות ולבדוק ציוד ניטור.

מזג אוויר גרוע או זרמים חזקים יכולים להשפיע על עבודת השטח, וייתכן שיהיה צורך בנסיעות משמעותיות כדי לבקר במקומות מחקר מסוימים. כאשר הידרולוגים אינם עורכים עבודת שטח, הם מבלים במשרד או בסביבת מעבדה בניתוח הממצאים שלהם ומדגלים את הנתונים שלהם על תוכנת מחשב.

הממשלה, ממשלת המדינה או הרשויות הסטטוטוריות מעסיקות הידרולוגים רבים. עם זאת, הידרולוגים עובדים גם במגזר הפרטי בתעשיית הכרייה, חברות הייעוץ ו-הנדסת מים.

מהן תפקידיו של הידרולוג?

מטרתם העיקרית של הידרולוגים היא לפקח ולשמור על איכות וזמינות אספקת המים. כדי להשיג מטרה זו, הם ממלאים מגוון מטלות על בסיס יומיומי. להלן מספר חובות נפוצות בתפקיד זה:

 • איסוף מים עיליים, מי תהום ודגימות קרקע כדי לבדוק תכונות ספציפיות. למשל, כדי למדוד רמות זיהום.
 • בוחר והתקן ציוד שמודד מאפיינים שונים, כגון מפלס מים ומשקעים.
 • מודוד את המאפיינים של גופי מים שונים, כגון נפח, זרמים וזרימת נחל.
 • מכין דוחות כתובים, מפות וגרפיקה שישמשו אנשי מקצוע אחרים. הצגת ממצאים בפני אחרים בעל פה בעת הצורך.
 • לייעץ לאנשי מקצוע אחרים לגבי פרויקטים הקשורים למים, כגון סכרים, גשרים ועבודות הגנה מפני הצפות.
 • משתמש במודלים ממוחשבים כדי לחזות אירועים עתידיים כגון רמות אספקת מים עתידיות, השפעות ארוכות טווח של זיהום והתפשטות אירועי זיהום.
 • חוקר דרכים לשיפור חיסכון במים ויישום ממצאי מחקר כדי למזער את ההשפעה של בעיות כמו זיהום ושחיקה.
 • מחקר בנושאי אספקת מים ציבוריים, כגון סיכוני שיטפונות ובצורת.
 • קשר עם רשויות מקומיות וממשל מדינתי ופדרלי בנושאי משאבי מים.

הידרולוגים רבים מתמחים בהיבט מסוים של מחזור המים או מקור מים מסוים, כגון אידוי מים מנהרות. אפילו עם התמחות, התפקידים היומיומיים של ההידרולוגים עשויים להשתנות מאוד. הם מבלים חלק מזמנם באיסוף והערכת דגימות תוך כדי עבודה עם מדענים וקובעי מדיניות אחרים כדי ליצור אסטרטגיות לפתרון בעיות אספקת מים ציבורית.

מיומנויות מפתח להידרולוגים

הידרולוגים מסתמכים על שילוב של מיומנויות טכניות ומיומנויות רכות לביצוע תפקידם. מיומנויות טכניות נרכשות בדרך כלל במהלך השכלה גבוהה או התנסויות במעבדה, כגון איסוף דגימות והפעלת ציוד מומחה.

עם זאת, כישורים רכים חיוניים גם כדי להצליח בתור הידרולוג, כגון מיומנויות תקשורת בכתב ובעל פה כדי להעביר מידע מורכב לאחרים וליצור קשר עם אנשי מקצוע שונים בנושאי אספקת מים. הכישורים החשובים להיות הידרולוג כוללים:

 • חשיבה ביקורתית: הידרולוגים משתמשים במיומנויות חשיבה ביקורתיות כדי לפתח תוכניות ואסטרטגיות להתגברות על איומים על אספקת המים.
 • מיומנויות אנליטיות: ניתוח יסודי של נתוני שטח יכול לעזור לך להבין את איכות המים הנוכחית ולזהות שינויים לאורך זמן.
 • מיומנויות מחשב: הידרולוגים משתמשים בתוכנת מחשב כדי לפרש נתונים ולחזות אירועים עתידיים; ללמוד כיצד להפעיל מערכות אלו הוא חיוני.
 • סיבולת פיזית: עבודת שטח יכולה לכלול הליכה למקומות מרוחקים תוך נשיאת ציוד כבד ושכשוך או שחייה כדי לאסוף דגימות.
 • ניהול זמן ומיומנויות ארגוניות: הידרולוגים מנהלים לעתים קרובות פרויקטים מחקריים מרובים, כך שעמידה בזמנים וניהול עומס העבודה שלך ביעילות חיוניים.
 • מיומנויות בין אישיות: הידרולוגים יכולים לתקשר ביעילות עם אנשי מקצוע אחרים, כגון רשויות מקומיות, מדענים ומהנדסים. הם יכולים גם לבנות קשרי עבודה חזקים עם אחרים.

איך להיות הידרולוג

כדי להיות הידרולוג, שאפו להשיג כישורים בתחום, לפתח את מיומנויות המפתח הנדרשות לתפקיד ולרכוש ניסיון עבודה רלוונטי. השלבים הבאים מתארים את הדרך להיות הידרולוג:

להשלים בית ספר תיכון

הצעד הראשון בלהיות הידרולוג הוא להשלים את ההשכלה הפורמלית שלך. מכיוון שתואר ראשון חיוני לקריירה בהידרולוגיה, חשוב להשלים תעודת שנה 12 ישראלית או הסמכה מקבילה כדי לעמוד בדרישות הקדם לתואר שבחרת. בנוסף, אוניברסיטאות בדרך כלל מבקשות מהסטודנטים לספק הצהרה אישית עם הבקשה שלהם.

ביצוע פעילויות חוץ בית ספריות במהלך בית הספר התיכון עוזר לתמוך בבקשתך, אז הקפד לציין את כל הפעילויות או תפקידי האחריות שמילאת במהלך תקופתך בבית הספר.

ללמוד לתואר ראשון

מעסיקים רבים מחפשים מועמדים לתפקיד הידרולוג עם תואר ראשון, כגון תואר ראשון במדעים (הידרולוגיה). לחלופין, אתה יכול לשקול תואר אחר הקשור למדע והתמחות במדעי המים, הידרולוגיה או מדעי הסביבה. לכל אוניברסיטה עשויות להיות דרישות כניסה שונות. אתה יכול להשתמש בדירוג הקבלה שלישוני ישראלי (ATAR) שלך או לקבל הסמכה.

שקול להמשיך לתואר שני

בעוד שתואר שני אינו נדרש לתפקידי הידרולוגים רבים, זה יכול להועיל לך בעת התקדמות לתפקידים גבוהים יותר. שקול להפוך לתואר שני במדעים המתמחה בהידרולוגיה של מי תהום. לחלופין, אתה יכול לקחת תואר בוגר במדעים (הידרולוגיה של מי תהום) או (התמחות הידרו-גיאולוגיה). אם אתה מקווה להיות מומחה בתחום, אולי תמשיך לדוקטורט. דוקטורט יכול לפתוח הזדמנויות ללמד הידרולוגיה או לערוך מחקר מתקדם.

צברו ניסיון תעסוקתי רלוונטי

תפקידים ברמת הכניסה, כגון תפקידי עוזר מחקר או טכנאים בתוך מעבדה או משרד, מאפשרים לבוגרים טריים לצבור ניסיון ותובנה חיונית במקצוע.

התמחויות הן עוד הזדמנות מצוינת עבור אלה החדשים בהידרולוגיה לפתח את כישוריהם ולצבור ניסיון עבודה יקר ערך. ודא שאתה כולל את כל המיומנויות הטכניות שפותחו במהלך המיקום בעבודה שלך באפליקציה או בקורות החיים שלך.

שקול להצטרף לגוף מקצועי

הצטרפות לאיגוד מקצועי יכול להרחיב את הרשת שלך, לעזור לך למצוא משאבים חינוכיים ולספק הזדמנויות לפיתוח קריירה. אגודות, כמו האיגוד הבינלאומי של הידרוגאולוגים, מספקות לחברים מידע ומשאבים חשובים כדי לקדם את ההבנה העולמית של משאבי מי תהום. אתה יכול לשלם אגרה שנתית כדי להשיג חברות מתאימה, כולל חברות רגילה, סטודנטית או בדימוס.

כמה זמן לוקח להיות הידרולוג?

לאחר סיום בית הספר התיכון, נדרשות שלוש שנים לפחות כדי להשלים תואר ראשון בהידרולוגיה או תוכנית מדעית דומה. עם זאת, חלק מהקורסים נמשכים ארבע שנים.

בעוד שחלק מהבוגרים מסיימים את לימודיהם ומתחילים במשרת חניך באופן מיידי, אחרים עשויים להיכנס לתחום כעוזרי מחקר או טכנאים במעבדה לפני שהם ממשיכים בפיתוח קריירה. ככזה, נדרשות לפחות שלוש עד ארבע שנים כדי להיות הידרולוג מתאמן.